Drnovy a Machovy Hlavolamy

Vajíčka na tvrdo - ŘEŠENÍ

Jak sami uznáte, nebyl tento úkol nijak těžký. Problém nastal až když jsem chtěl popsat řešení pro ty, kteří si s tímto úkolem nevěděli rady. Nakonec jsem od vlastního vymýšlení upustil a dovolil jsem si citovat Magdino řešení. Mimochodem jedno z několika správných.
 
"Vezmu oboje (4 i 7 minutový) přesýpací hodiny a oboje je naráz otočím tak, aby se začaly přesýpat. Po čtyřech minutách se dopřesypou jedny hodiny, druhým zbývají ještě tři minuty. Čtyřminutové hodiny hned otočím, čímž docílím toho, že když sedmiminutové hodiny se dopřesypou, tak těm čtyřminutovým zbývá ještě minuta přesýpání. A v tomhle okamžiku začnu vajíčka vařit. No, a pak už to není problém. Jedna minuta se dosype, a čtyřminutový přesýpací hodiny obrátím, a po dalších čtyřech minutách zase."
 
* * *
 
Mailů s rychlejším, nebo chcete-li jednodušším, způsobem vaření vajíček pomocí přesýpacích hodin přišlo hned několik. Když spočítáme čas, za který se vajíčka uvaří podle prvního řešení od Magdy, tak potřebujeme 16 minut (7 na přípravu a 9 na samotné vaření). Pokud použijeme níže uvedená řešení, postačí nám na vaření pouze 9 minut. Postup všech tří pánů je v podstatě stejný.
 
Fr. M.:
... nevím jestli to je zajímavější, ale je to rychlejší.
Vajíčka se pustí už na začátku a postup je dál stejný až po tu jednu minutu na hodinách (4), prostě se otočí znovu (7) a až doběhnou (4) tak se (7)otočí zpět.
 
Prema:
Mám řešení kterým můžete měřit 9 minut hned od začátku.
Otočíte oboje hodiny, až se 4-minutové přesypou tak je znovu otočíte, na 7-minutových zbývají 3 minuty. Až se přesypou 7-minutové tak je také otočíte, na 4-minutových zbývá minuta. Po dosypání 4-minutových se na 7-minutových nasypala 1 minuta a to je ta poslední minuta, takže již zbývá znovu otočit 7-minutové.
 
Standa Ch.:
... máte zajímavé, avšak trošku podivné řešení, které vyžaduje počáteční rozmíchání hodin. Co třeba takové normalní řešení, kdy začnu a za devět minut vím svoje?
Otočím 4-minutové i 7-minutové hodiny. Za 4 minuty otočím dosypavší se 4-minutové hodiny. V okamžiku, kdy se mi dosypou 7-minutové hodiny, mi zbývá ve 4-minutových jedna minuta k dosypání. Otočím 7-minutové hodiny a za jednu minutu se mi dosypou 4-minutové a opět otočím 7-minutové. V okamžiku, kdy se tyto dosypou, vytáhnu vajíčka, neb uplynulo 9 minut.
A jen tak mimochodem, proč vaříte vajíčka tak dlouho???
S pozdravem ten, co nevaří vajíčka s přesýpačkama
 
 
 Pokud máte jiné a zajímavější řešení než je zde uvedené, pošlete nám ho na tento e-mail: hlavolamy@zde.cz
 
 Zpět na řešení hlavolamů